Simbad

Simbad (Brownswood)

ENG

Constantly travelling between Europe, Asia, Africa or The Americas, Simbad’s exceptionnal sense of groove has built him a solid reputation along his pairs, making him a very in demand dj on the international circuit. He has also developped a serious experience as a producer and still remains a sought after remixer, showcasing a large music culture ranging from jazz to reggae, funk to hiphop, dub to garage & deep house via techno & soul…

Recent albums and production work include the well received 2012 Mala In Cuba album (Brownswood Rec.) , studio work with Deetron, Gilles Peterson, Michel Cleis, Coldcut, L-Vis 1990 & Bok-Bok (Nightslugs), Quantic, Cooly G, Atjazz, Jose James, Raoul K, Ben Westbeech, Grems, Fred P and many more.

Expect a set full of surprises for the pleasure of smiling clubbers… Deep, positive vibes guaranteed!

“@djsimbad is one of my favorite djs” Flying Lotus via Twitter

“It took me 20 years to find Simbad. Definitely on of my favorite djs” Gilles Peterson BBC Radio / Worldwide / Brownswood

TR

Avrupa, Asya, Afrika, ve Amerika kıtaları arası mekik dokuyan Simbad’ın sıradışı müzikal anlayışı haklı bir üne sahip olmasını ve uluslararası arenada çok talep gören bir DJ olmasını sağladı. Prodüktör olarak da ciddi bir tecrübeye sahip olan Simbad, remixleri ile jazz’dan reggae’ye, funk’ten hip-hop’a, dub’dan garage ve deep house’a techno ve soul etkileri ile  uzaman geniş bir geniş bir yelpaze sunuyor.

Yakın zaman çalışmaları arasında 2012 tarihli ‘Mala In Cuba’ albümü (Brownswood Rec.) ve Deetron, Gilles Peterson, Michel Cleis, Coldcut, L-Vis 1990 & Bok-Bok (Nightslugs), Quantic, Cooly G, Atjazz, Jose James, Raoul K, Ben Westbeech, Grems, Fred P’nin aralarında bulunduğu birçok sanatçı ile yaptığı stüdyo işleri var.

Gülümseyen clubber’lara hitap eden bol süprizli bir sete hazır olun… Derin, pozitif titreşimler garanti!