Debruit

Debruit (Belgium)

ENG

Débruit is a musical explorer who imagines alternate worlds and the way they’d sound. He plays with time and disparate sounds, molding static dimensions and geographical borders into new asymmetrical audio-forms. His music is electronic but with a human feel; it explores complementary culture clashes, combining elements that have never existed together before.

His Sonar debut in 2009 triggered an ongoing demand for Débruit’s surprising and intriguing live electronic sets around the world. To date he has released two albums and five EPs including the now classic electro-afrobeat single “Nigeria What” from the “Spatio Temporel” EP, which dancers all over the globe are still choreographing their own videos to. Creative collaborators have included Jamie Woon, Om’Mas Keith, Alsarah, and The Bow with more on the horizon.

TR

Debruit alternatif dünyalar hayal eden bir müzik kaşifi. Zaman ve benzeşmeyen seslerle oynayarak, statik boyutlar ve coğrafi sınırları asimetrik audio formlara dönüştürüyor. Müziği elektronik ancak insani; daha önce birarada olmamış öğeleri birleştirerek, bütünleyici kültürel çatışmaları keşfediyor.

2009’daki Sonar çıkışı, Debruit’nin sürprizli ve merak uyandıran elektronik setlerine süregelen bir talep yarattı. Bugüne kadar aralarında klasikleşen electro-afrobeat single’ı “Nigeria What” olan iki albüm ve beş EP çıkartan sanatçı, Jamie Woon, Om’Mas Keith, Alsarah ve The Bow gibi isimlerle yaratıcı ortaklıklara imza attı.